Уран – є, шкоди немає?

23 августа 2012

Візит міжнародних гостей на Кіровоградщину у нас завжди асоціюється із серйозними інвесторами та відчутними грошовими вливаннями в економіку області. Проте черговий міжнародний форум знову був більше схожий на оглядини, хоча й не без позитивного обміну досвідом.

Офіційній частині передував технічний тур по видобувних шахтах Кіровоградщини. Його провели для представників Агентства з ядерної енергії Організації економічного співробітництва та розвитку і Міжнародного агентства з використання атомної енергії (МАГАТЕ). Остання, до речі, є провідним міжнародним агентством, яке сприяє популяризації ідеї використання мирного атому. З цією метою робоча група МАГАТЕ і відвідала Кіровоградщину, яка за обсягами запасів уранової руди у Європі посідає перше місце. Ознайомитися із великим урановим потенціалом області прибули міжнародні експерти з 24 країн світу. Вони мають відвідати 4 уранових родовища єдиного в Україні підприємства, яке видобуває природний уран і виробляє його оксидний концентрат - ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», а також ВП «Южно-Української АЕС» та Ташлицької ГАЕС.

48-е засідання Спільної Уранової групи проходило на науково-виробничому підприємстві «Радій» теж не випадково, адже підприємство є розробником, виробником і постачальником високотехнологічної продукції в галузі автоматизованих систем управління і захисту об’єктів атомної енергетики. Голова наглядової Ради ПАТ НВП «Радій» Євген Бахмач на урочистому відкритті засідання привітав міжнародних гостей та наголосив, що безпека ядерної енергетики на Кіровоградщині завжди була на особливому контролі. Також Євген Бахмач відзначив, що Кіровоградщина багата не тільки своїми покладами, а й видатними науковцями, згадавши, зокрема Ігоря Тамма, якому незабаром встановлять пам’ятник біля заводу.

Під час свого виступу голова ОДА Сергій Ларін назвав Кіровоградщину «урановим серцем України». Він відзначив, що збільшення потужностей уранових шахт – це, перш за все, додаткові робочі місця та підвищення рівня заробітних плат шахтарів.

Від імені усієї Спільної Уранової групи кіровоградцям за гостинність подякував голова міжнародного форуму Джордж Капут. Він розповів про наукову діяльність, яку здійснює МАГАТЕ. Зокрема, експерти Міжнародного агентства з атомної енергії періодично відвідують провінційні родовища урану та місця його збагачення в рамках контролю за ядерними об’єктами країн світу. На основі цих візитів кожні два роки агентство готує інформаційний вісник «Уран: ресурси, виробництво та попит». МАГАТЕ не є інвестором, проте може донести інформацію потенційним інвесторам про переваги того чи іншого уранового родовища світу.

Однак загальної проблеми уранової галузі в державі й, зокрема, в області це не знімає. Полягає вона у тому, що Україна не є енергетично незалежною. Потужностей діючих атомних електростанцій вистачає, щоб наполовину забезпечити нашу країну теплом та електроенергією. Проте збагачену сировину для АЕС ми постачаємо до сусідньої Росії, бо не маємо власного замкненого паливно-енергетичного циклу. Хоч ми пишаємося тим, що лише наша Інгульська шахта видобуває близько 40 відсотків природного урану, який необхідний країні, утім це лише сировина. Для подальшого збагачення її транспортують на гідрометалургійний завод у Жовті Водаи. Звідти урановий концентрат відправляють у Росію для виготовлення палива. Готову продукцію – ТВЕЛи, що повертається в Україну, ми і використовуємо на наших АЕС.
Все це значно підвищує для українців вартість кіловата електроенергії та знижує рентабельність самих АЕС, хоча з наших уранових родовищ ми могли б мати значно більші прибутки й не залежати від російської нафти, газу та ТВЕЛів. Для цього у нас є і добре розроблена наукова база, і достатньо можливостей.

А поки що нагальною для Кіровоградщини є питання екологічної безпеки. Мова - про відходи від видобутку уранової руди, які величезними горами лежать біля кіровоградських шахт. Без утилізації цих насипів неможливо говорити про здоров’я жителів навколишніх населених пунктів. Цим питанням зараз займається Смолінська шахта, яка закупила вартісний рудосортувальний комплекс «Алтаіт» по переробці відвалів уранової породи.

Теми екологічної безпеки Кіровоградщини частково торкався і Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. Під час свого візиту він розповів, що знайомий із проектом «Стоп радон», зазначивши: «Є напрацювання, проведено дослідження і отримано екологічну карту області. Тепер потрібні дії. По-перше, якщо є забруднення – його необхідно ліквідовувати. Наприклад, виявили дорогу, побудовану з матеріалів, що мають радіаційний фон - її необхідно замінити. По-друге, додавати коштів на лікування конкретним людям, які мають хвороби від радону». Проте далі розмов справа поки що не рушила.

Джерело: pravda-kr.com.ua

Просмотров(54549)   Комментариев(0)   Оставить комментарий

Учебный центр "Ибис"
Учебный центр "Ибис" 04 августа 2015

В быстротечном мире все меняется и совершенствуется. Для получения престижной работы или образования за границей необходимо владеть не одним иностранным языком.

Просмотров (11844)
Выставка «Агропром-2015» г. Харьков
Выставка «Агропром-2015» г. Харьков 17 июля 2015

Дата проведения: 19-21 ноября 2015 г. Место проведения: Украина, г. Харьков, ВЦ «Радмир Экспохолл», ул. Академика Павлова, 271 Организатор: Экспо-центр «Метеор»

Просмотров (11093)
Как открыть компанию в Англии
Как открыть компанию в Англии 28 августа 2014

Открыть собственную компанию в Англии можно удаленно всего за 30 фунтов стерлингов. А при нулевом обороте никакой налог не платится.

Просмотров (9389) Комментариев (1)

Но там же нужно вести бухгалтерию в Англии. Нужно и бухгалтера заодно заказывать....

28 августа 2014 16:16 | Ирина

Имя:

e-mail:

Подписаться на получение уведомлений о новых отзывах:

Комментарий:

Обновить код

Код подтверждения:

(Ваш отзыв появится после проверки редактора)